Historie rodu Holíků z Bořeňovic

Paměti Jana Holíka *1924

natáčení pro projekt "Paměť národa"

V rámci projektu Paměť národa, který mapuje vzpomínky a události lidí za 1. republiky, 2. svět. války a doby komunistické nesvobody, natočil můj otec Jan Holík *1924 cca 4-hodinový rozhovor. Stručný životopis, ukázky z natáčení a fotografie naleznete zde. Zmíňka o otci a jeho vyprávění se objevila i na tomto portálu.
Detailní přístup k celé nahrávce mají pouze registrovaní uživatelé. Chci jen podotknout, že v době natáčení v průběhu minulého roku (2010) bylo otci již 86 let ! Několik lidí dohromady by neprožilo tolik událostí a těžkých situací, jako prožil on. Velké poděkování patří paní Palivodové, která s mým otcem absolvovala několik setkání a celý rozhovor pečlivě zaznamenala. Je též autorkou všech fotografií.
Chci vás též požádat, pokud znáte nějakého pamětníka z okresu Benešov, který byl též jako ročník 1924 v Lipsku totálně nasazen, ozvěte se, prosím ! Byla by to velká škoda, pokud by vzpomínky těchto lidí zapadly do zapomnění. Važme si lidí, kteří prožili těžké chvíle. Mohou nám být inspirací i povzbuzením.

Žádné komentáře
 
“Jak je to smutné, ba až nedůstojné, když máme rodokmeny zvířat, a nevíme, jak se náš děd jmenoval.Co můžeme čekati od svých potomků, když budou míti k nám takovou úctu a zájem, jaký my máme k svým předkům?! Zapadneme v moře nepaměti, a nikdo nebude vědět, že jsme žili”. Dr. Ignác Horníček (Kniha o rodopisu, Vyškov 1939)