Historie rodu Holíků z Bořeňovic

Paměti Jana Holíka *1924

S mým otcem Janem Holíkem (*1924) jsme ve dnech 11.-13.9.2011 uskutečnili výlet za vzpomínkami na totální nasazení v Lipsku v roce 1944. Po více jak 67 letech zde došlo k jednomu neuvěřitelnému setkání, kterého se účastnila redaktorka z  lipského deníku LVZ. Otec navštívil všechna důležitá místa, která se k jeho válečnému pobytu v Německu r. 1944 vztahují. Drobnou reportáž z této akce naleznete níže. 

z lipského deníku LVZ - reportáž

Damhirsch - článek o

V rámci projektu Paměť národa, který mapuje vzpomínky a události lidí za 1. republiky, 2. svět. války a doby komunistické nesvobody, natočil můj otec Jan Holík *1924 cca 4-hodinový rozhovor. Stručný životopis, ukázky z natáčení a fotografie naleznete zde. Zmíňka o otci a jeho vyprávění se objevila i na tomto portálu.
Detailní přístup k celé nahrávce mají pouze registrovaní uživatelé. Chci jen podotknout, že v době natáčení v průběhu minulého roku (2010) bylo otci již 86 let ! Několik lidí dohromady by neprožilo tolik událostí a těžkých situací, jako prožil on. Velké poděkování patří paní Palivodové, která s mým otcem absolvovala několik setkání a celý rozhovor pečlivě zaznamenala. Je též autorkou všech fotografií.
Chci vás též požádat, pokud znáte nějakého pamětníka z okresu Benešov, který byl též jako ročník 1924 v Lipsku totálně nasazen, ozvěte se, prosím ! Byla by to velká škoda, pokud by vzpomínky těchto lidí zapadly do zapomnění. Važme si lidí, kteří prožili těžké chvíle. Mohou nám být inspirací i povzbuzením.
 
“Jak je to smutné, ba až nedůstojné, když máme rodokmeny zvířat, a nevíme, jak se náš děd jmenoval.Co můžeme čekati od svých potomků, když budou míti k nám takovou úctu a zájem, jaký my máme k svým předkům?! Zapadneme v moře nepaměti, a nikdo nebude vědět, že jsme žili”. Dr. Ignác Horníček (Kniha o rodopisu, Vyškov 1939)