Historie rodu Holíků z Bořeňovic

Holíci v Kouřimském kraji r. 1654

v Mnichovivích otevřen park Jiřího Holíka

Mnichovická radnice otevřela obnovený Park Jiřího Holíka

Datum: 19. 6. 2009, 15.52, zdroj: ČTK, rubrika: Události

Mnichovice (u Prahy) -- V Mnichovicích byl dnes otevřen obnovený Park Jiřího Holíka s novým dětským hřištěm. Jeho rekonstrukce stála 986 000 korun, z toho 90 procent pokryla dotace Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a zbytek zaplatilo město, řekla ČTK tajemnice městského úřadu Miroslava Vojtíšková.

Park nedaleko centra byl v posledních letech zarostlý a zanedbaný. Součástí úprav proto byla obnova zeleně, chodníků a cest i výstavba malého dětského hřiště ve tvaru loďky. Vybudovala ho Společnost pro aktivní rodinu. "Je tam klouzačka, pískoviště, moře z kamení a stožár," popsala hřiště Vojtíšková. Park je podle ní místem k setkávání všech věkových kategorií. Budou v něm moci posedět senioři na lavičkách, rodiny s dětmi si tam mohou přijít hrát.

Mnichovický park nese jméno pobělohorského exulanta, objevitele a propagátora nového způsobu roubování Jiřího Holíka. Po odchodu z vlasti byl kazatelem v Žitavě, později odešel do Upsaly a Královce, kde se věnoval zahradnictví. Je považován za nejlepšího zahradnického odborníka 17. století, který proslavil české ovocnářství po celé Evropě.

Holíka připomíná i nová výstava v mnichovickém informačním centru. Otevřena bude měsíc.

Žádné komentáře
 
“Jak je to smutné, ba až nedůstojné, když máme rodokmeny zvířat, a nevíme, jak se náš děd jmenoval.Co můžeme čekati od svých potomků, když budou míti k nám takovou úctu a zájem, jaký my máme k svým předkům?! Zapadneme v moře nepaměti, a nikdo nebude vědět, že jsme žili”. Dr. Ignác Horníček (Kniha o rodopisu, Vyškov 1939)