Historie rodu Holíků z Bořeňovic

Holíci odjinud

Antonín Holík +1918 na ponorce U-23

Antonín Holík (neznámo odkud)

+21.2.1918 v ponorce U-23

21 námořníků zahynulo 21. února 1918 v rakousko-uherské ponorce U 23, které velel poručík Klemens Ritter von Bézard. Došlo k tomu poblíž albánského Vlore (40° 26' severní šířky a 19° 02' východní délky) a ponorku poslal ke dnu italský torpédový člun Aironé.

U-23 před svým potopením napadla paroloď Memfi, chráněnou trojčlenným doprovodem. Její dvě torpéda však šla mimo, ale vysunutý periskop zaregistrovala italská torpédovka Airone, která ponorku zničila vlečnou minou. Jednalo se o námořní minu o váze nálože 180 kg s kontaktní roznětkou, která byla tažená pod vodou na laně. Její výhodou bylo, že se dala spustit až do hloubky šedesáti metrůPři tomto útoku na U-23 zahynula celá jednadvacetičlenná osádka, ve které byli i čeští námořníci František Doležal, Arnošt Calábek, Antonín Holík, Rudolf Kozlovský a Josef Zřídkaveselý...Fotografie ponorky U-23 je přiložena k tomuto článku.

Informace o ponorce U-23.
 
Klemens Ritter von Bezard,
velitel ponorky U-23
Žádné komentáře
 
“Jak je to smutné, ba až nedůstojné, když máme rodokmeny zvířat, a nevíme, jak se náš děd jmenoval.Co můžeme čekati od svých potomků, když budou míti k nám takovou úctu a zájem, jaký my máme k svým předkům?! Zapadneme v moře nepaměti, a nikdo nebude vědět, že jsme žili”. Dr. Ignác Horníček (Kniha o rodopisu, Vyškov 1939)